On-line results

EcceHomo 2019, Šternberk (CZ), 02.06.2019 - Competition - Run 2
 
 
 
 
Class results
 
  
Rank Driver # Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. AMBRUZ Anna 96 Ambruz Racing N-2000 Honda Civic Type R 2.17 5.83 3:15.82/116 4:54.58 2.13 5.67 3:20.80/113 5:02.81 9:57.39
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. MIGLIUOLO Antonino 92 Antonino Migliuolo N+3000 Mitsubishi Lancer Evo IX 1.65 4.53 2:21.84/164 3:33.85 1.59 4.31 2:21.14/163 3:33.17 7:07.02
2. HOLAN Ivo 95 Ivo Holan N+3000 Mitsubishi Lancer Evo IX 1.57 4.39 2:21.45/172 3:33.37 1.61 4.42 2:22.24/170 3:34.27 7:07.64
3. VAVŘINEC Tomáš 93 ACCR Czech CRC Team N+3000 Mitsubishi Evo IX 1.52 4.23 2:22.57/167 3:35.86 1.58 4.32 2:22.88/165 3:37.24 7:13.10
4. AMBRUZ Peter 94 Ambruz Racing N+3000 Mitsubishi Lancer Evo IX 1.55 4.37 2:23.78/164 3:36.87 1.55 4.37 2:24.88/163 3:38.60 7:15.47
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. PAVLIK Denis 90 L Racing Team A-1600 Peugeot 208 R2 VTI 2.40 5.81 2:35.54/145 3:52.32 2.15 5.45 2:36.91/143 3:54.77 7:47.09
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. DĚDEK David 85 Nutrend ACCR Czech Team A-2000 Alfa Romeo 147 2.0 TS 2.20 5.51 2:32.81/151 3:49.26 2.11 5.48 2:35.17/149 3:52.52 7:41.78
2. CAMBALIK Bohumir 87 Strong Racing Team A-2000 Honda Civic Type-R EP3 2.06 5.42 2:42.32/141 4:02.58 2.07 5.40 2:37.00/145 3:56.63 7:59.21
3. FILINGER Jiří 88 ART Racing Praha A-2000 Renault Clio RS 2.45 6.35 3:09.76/125 4:43.61 2.38 6.40 3:08.53/120 4:43.91 9:27.52
ZUURBIER Luca 86 Luca Zuurbier A-2000 Honda Civic Type-R EP3 - DNS - - DNS - - DNF -
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. VOJÁČEK Lukáš 83 ACCR Czech Ennoble Team A+3000 Subaru Impreza WRX STI 1.66 4.56 2:27.24/164 3:41.89 1.66 4.48 2:29.51/161 3:45.46 7:27.35
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. ŠUTLÁK Miroslav 82 Miroslav Šutlák S20-2000 Škoda Fabia S2000 1.72 4.70 2:34.65/146 3:54.26 1.72 4.69 2:34.42/146 3:54.20 7:48.46
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. MUTŇANSKÝ Ivan 81 Zaneti Motorsport S20+3000 Mitsubishi Lancer Evo X R4 2.00 5.09 2:32.04/158 3:47.81 1.88 4.85 2:29.21/156 3:47.39 7:35.20
2. HERNÁDI László 80 AK Dubrovnik Racing S20+3000 Mitsubishi Lancer Evo IX R4 1.62 4.41 2:30.09/139 3:49.62 1.57 4.37 2:29.43/151 3:48.80 7:38.42
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. MILOŇ Jan 76 Jantar Team GT+3000 McLaren 650S GT3 1.92 4.59 2:10.24/181 3:15.66 1.89 4.51 2:10.27/182 3:17.31 6:32.97
2. JERMAN Martin 77 ACCR Czech Jerman Team GT+3000 Lamborghini Gallardo GT3 1.86 4.63 2:21.10/168 3:33.32 1.80 4.52 2:23.21/170 3:37.04 7:10.36
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. MLEJNEK Aleš 14 Aleš Mlejnek D/E2-SS-1600 Gloria C8F 1.71 4.25 2:10.33/168 3:17.52 1.65 4.18 2:08.74/170 3:14.15 6:31.67
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. VONDRÁK Martin 9 Martin Vondrák D/E2-SS-2000 Tatuus Formula Masters 1.55 4.04 2:03.71/182 3:06.40 1.60 4.10 2:05.79/181 3:08.20 6:14.60
2. JUHÁS Martin 12 Ambruz Racing D/E2-SS-2000 Tatuus FR2000 1.65 4.37 2:19.89/160 3:31.69 1.73 4.90 2:18.75/160 3:28.70 7:00.39
3. DVOŘÁK Pavel 11 Pavel Dvorak D/E2-SS-2000 Martini F2 1.64 4.15 2:17.94/158 3:31.63 1.68 4.18 2:17.76/154 3:32.57 7:04.20
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. MERLI Christian 1 Christian Merli D/E2-SS-3000 Osella FA 30 Zytek LRM 1.62 3.86 1:49.04/214 2:42.29 1.61 3.86 1:47.77/219 2:39.93 5:22.22
2. DEGASPERI Diego 4 Diego Degasperi D/E2-SS-3000 Osella FA 30 Zytek 1.66 3.94 1:52.94/206 2:49.20 1.84 4.22 1:53.85/208 2:49.17 5:38.37
3. VOLLUZ Joel 5 Joel Volluz D/E2-SS-3000 Osella FA 30 1.58 3.83 1:53.36/201 2:50.10 1.71 4.01 1:53.37/207 2:48.37 5:38.47
4. BENEŠ Miloš 3 GMS Racing Team D/E2-SS-3000 Osella FA 30 1.55 3.73 1:54.55/207 2:51.28 1.62 3.84 1:52.43/213 2:47.91 5:39.19
5. BORMOLINI Fausto 6 Fausto Bormolini D/E2-SS-3000 Reynard K02 1.58 3.87 1:55.23/210 2:55.05 1.66 4.04 1:58.46/201 2:58.59 5:53.64
6. LAMPERT Christoph 2 Rauch Power Sports D/E2-SS-3000 Osella FA 30 1.61 3.89 1:53.21/205 3:05.78 1.75 4.09 1:54.00/203 2:50.75 5:56.53
SVOBODA Jiří 8 Nutrend ACCR Czech Team D/E2-SS-3000 Lola B02/50 - DNF - - DNS - - DNF -
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. PETIT Sebastien 31 Sebastien Petit CN-2000 Norma M20 FC 1.62 4.15 2:04.92/180 3:06.86 1.57 4.03 2:05.97/180 3:09.32 6:16.18
2. CAPUCCI Marco 32 Marco Capucci CN-2000 Osella PA 21 S 2:06.42 3:07.91 1.86 4.40 2:06.69/181 3:09.34 6:17.25
3. DALL´OGLIO Alberto 33 Alberto Dall´Oglio CN-2000 Norma M20 FC 1.79 4.35 2:12.65/167 3:21.04 1.85 4.45 2:13.26/159 3:22.71 6:43.75
4. BOUVIER Christian 34 Christian Bouvier CN-2000 Wolf GB08 1.73 4.32 2:21.53/149 3:33.02 1.77 4.37 2:21.27/154 3:34.09 7:07.11
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
SCHULTE Manfred 53 Team Eurorepar Car Service Germany E2-SH-1600 Citroen Nemeth AX Kit Car 2.11 5.26 2:43.64/120 4:13.06 - DNS - - DNF -
JEŽEK Radim 52 Ježek Radim E2-SH-1600 Škoda Felicia - DNS - - DNS - - DNF -
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. OŠMERA Jiří 50 Pfeifer Motorsport s.r.o. E2-SH-2000 VW Scirocco 2.11 5.31 2:29.36/153 3:46.22 2.09 5.27 2:28.80/154 3:44.49 7:30.71
2. THEIMER Jiří 51 AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SH-2000 Peugeot 306 Maxi 2.06 5.54 2:32.06/149 3:48.08 2.10 5.26 2:31.62/151 3:47.06 7:35.14
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. RYBNÍČEK Marek 48 ACCR Czech Team Liqui Moly E2-SH-3000 Mc F1 EVO 1.77 4.10 2:05.19/199 3:06.72 1.75 4.12 2:05.03/196 3:07.76 6:14.48
2. MICHL Dan 47 Michl ACCR Team E2-SH-3000 Lotus Elise 1.67 4.07 2:06.31/192 3:09.58 1.83 4.29 2:06.25/192 3:09.39 6:18.97
3. KOTEK Pavel 49 AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SH-3000 BMW M3 2.17 5.24 2:28.02/154 3:41.33 2.14 5.23 2:27.86/157 3:40.49 7:21.82
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. DROTÁR Igor 36 Drotar Autosport R E2-SH+3000 Škoda Fabia DTRi 1.60 3.92 2:08.84/193 3:16.81 1.60 3.91 2:05.88/200 3:12.53 6:29.34
2. KLUZA Waldemar 40 Waldemar Kluža E2-SH+3000 Škoda Fabia 1.58 3.90 2:09.68/187 3:16.96 1.58 3.91 2:09.69/187 3:16.48 6:33.44
3. LOS Jiří 45 Racing Team 3L z.s. E2-SH+3000 Mitsubishi Lancer Evo IX 1.52 3.97 2:10.77/192 3:18.77 1.49 3.94 2:11.32/181 3:19.98 6:38.75
4. PAILER Felix 41 Felix Pailer E2-SH+3000 Lancia Delta Integrale Evo 1.51 3.85 2:17.04/178 3:29.24 1.53 4.03 2:16.62/180 3:29.03 6:58.27
5. NAGY Norbert 42 Talalkozasi Pontok KFT E2-SH+3000 BMW M3 E90 1.93 4.88 2:21.22/168 3:32.74 2.02 4.94 2:17.79/171 3:26.67 6:59.41
6. BENEŠ Oskar 39 Auto Racing Team Praha E2-SH+3000 Ford Fiesta 1.50 4.06 2:18.80/174 3:28.15 1.56 4.07 2:20.73/174 3:31.57 6:59.72
7. HUBÁČEK Karel 44 Autoklub JV Sport Racing ACR E2-SH+3000 BMW M3 GTR 1.86 4.61 2:27.13/160 3:45.61 1.99 4.81 2:28.50/153 3:51.34 7:36.95
BARAN Roman 84 L Racing Team E2-SH+3000 Mitsubishi Lancer Evo VIII 1.83 5.26 3:18.91/108 5:02.00 - DNS - - DNF -
KRAMPOTA Ivo 43 Ivo Krampota E2-SH+3000 BMW M3 E36 4.48 2:16.81/177 3:25.32 - DNS - - DNF -
  
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. VONDRÁK Petr 24 Petr Vondrak E2-SC-2000 Osella PA21 S 1.64 4.07 1:59.80/189 2:59.18 1.80 4.20 2:03.23/190 3:03.37 6:02.55
2. TRNKA Petr 23 ACCR Czech Trnka Racing Team E2-SC-2000 Ligier JS53 Evo2 LRM 1.55 4.01 2:03.86/187 3:04.05 1.57 4.02 2:04.22/188 3:04.59 6:08.64
3. LISA Petr 26 Autoklub JV Sport Racing ACR E2-SC-2000 Norma M20 FC 1.78 4.43 2:11.00/169 3:15.22 1.77 4.38 2:10.24/171 3:13.55 6:28.77
4. CHUDOBA Zdeněk 25 AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SC-2000 Norma M20 F 1.54 3.99 2:09.37/179 3:15.11 1.67 4.19 2:09.93/179 3:16.29 6:31.40
5. NOVICKY Michal 27 AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SC-2000 Ligier JS49 Honda 1.73 4.29 2:11.25/168 3:17.90 1.73 4.26 2:10.31/170 3:16.54 6:34.44
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h 1-st RUN 20m 100m 4900m km/h 2-nd RUN RUN
1. FAGGIOLI Simone 15 Best Lap SSD E2-SC-3000 Norma M20 FC 1.68 3.92 1:51.87/210 2:46.78 1.59 3.81 1:50.82/212 2:44.55 5:31.33
2. DEMUTH Guy 18 Guy Demuth E2-SC-3000 Norma M20 FC 1.65 3.90 1:54.98/204 2:52.95 1.66 3.94 1:53.53/197 2:49.41 5:42.36
3. JANÍK Václav 16 Nutrend ACCR Czech Team E2-SC-3000 Norma M20 FC 1.58 3.83 1:54.17/199 2:51.79 1.56 3.76 1:54.43/208 2:51.34 5:43.13
4. NEVĚŘIL Dušan 17 Dušan Nevěřil E2-SC-3000 Norma M20 FC 1.72 3.96 1:57.95/205 2:56.89 1.67 3.96 1:56.85/200 2:55.35 5:52.24
5. VÍTEK Petr 20 Climart Racing Team E2-SC-3000 Osella PA 30 1.65 4.04 2:02.80/198 3:02.99 1.63 4.00 2:02.83/202 3:02.86 6:05.85
6. BOUDUBAN Fabien 19 Ecurie Des Ordons E2-SC-3000 Norma M20 FC 1.70 3.99 2:03.37/188 3:05.36 1.78 4.19 2:02.11/188 3:04.90 6:10.26
7. MADRIAN Ferdinand 21 MSC Rottenegg E2-SC-3000 Norma M20 FC 2:08.32/188 3:14.88 1.87 4.27 2:06.96/178 3:14.22 6:29.10
ŠPALEK Jiří 22 Liqui Moly Racing Team Klub v AČR E2-SC-3000 Norma M20 F Evo 1.57 3.95 2:04.96/196 - DNF - - DNS - - DNF -