On-line results

III. GMS HILLCLIMB PROLOG Automotodrom Brno II., Brno (CZ), 06.04.2019 - Competition - Run 2
 
 
 
 
Class results
 
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. KADLEČEK Jiří 398 Honda S1-1600 Honda 1.6 Vti Civic 1.6VTi 3.05 1:37.43 2:49.61 2.89 1:37.66 2:48.62 5:38.23
2. KRALIK Adam 355 KRALIKTEAM S1-1600 Citroen SAXO VTS 2.93 1:44.97 3:03.38 2.82 1:37.38 2:46.49 5:49.87
3. ŠPILKA Václav 318 MetalBend motorsport S1-1600 Honda CRX 2.98 1:43.14 2:58.01 2.90 1:42.33 2:57.44 5:55.45
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ŠABÍK Martin 313 LRT Autosklo Nové Zámky S1-2000 Ford Focus 2.84 1:30.29 2:36.13 2.71 1:28.84 2:34.17 5:10.30
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ÁZSÓTH Ladislav 388 LRT S1+2000/2WD Ford Focus 2.99 1:26.70 2:31.24 2.95 2:31.38 5:02.62
2. HRUBÝ Milan 310 ScuderiaMotorsport S1+2000/2WD Chevrolet Corvette 2.73 1:31.89 2:38.26 2.85 1:29.23 2:33.89 5:12.15
3. KAŠPAR Vilém 6 VPKmotors S1+2000/2WD Škoda Fabia RS 3.00 1:29.75 2:36.66 3.15 1:29.71 2:35.55 5:12.21
4. KOŘÍNEK Petr 300 VPKmotors S1+2000/2WD Škoda Fabia RS 3.00 1:32.23 2:39.20 2.91 1:32.64 2:40.14 5:19.34
5. KŘEPELKA Lukáš 311 ScuderiaMotorsport S1+2000/2WD Chevrolet Corvette 2.62 1:43.90 2:57.06 2.97 1:44.77 2:59.79 5:56.85
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ŠTELC Lukáš 347 KAPS Automatic S1+2000/4WD Mitsubishi Evolution IX 2.42 1:26.46 2:28.15 2.38 1:25.49 2:27.27 4:55.42
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ŠRAHŮLEK Petr 10 JP Motorsport E1-1400 Škoda 130RS Evo1 2.37 1:27.47 2:34.05 2.43 1:26.54 2:31.96 5:06.01
2. MALEŇÁK Dušan 113 DVDV Racing team E1-1400 Škoda 130 LR/H 2.59 1:29.14 2:36.08 2.79 1:34.08 2:42.08 5:18.16
3. VAVROCH Petr 227 ecce homo E1-1400 VW Polo FOX 2.71 1:33.36 2:42.78 2.66 1:32.10 2:40.59 5:23.37
4. ORAVEC David 111 Skalda Racing E1-1400 Škoda Fabia 2.73 1:34.53 2:45.59 2.74 1:33.84 2:45.34 5:30.93
5. STROSZ Milan 112 Skalda Racing E1-1400 Škoda Fabia 2.88 1:36.24 2:47.99 2.79 1:35.55 2:47.24 5:35.23
6. DRONG Pavel 105 Pavel Drong E1-1400 Suzuki Swift GTI 2.89 1:36.81 2:48.11 2.94 1:37.70 2:49.23 5:37.34
7. PODPĚRA Zdeněk 211 Skalda Racing E1-1400 Honda Civic 2.83 1:36.81 2:49.01 2.89 1:37.24 2:48.91 5:37.92
8. BARTÚNEK Daniel 212 RT Servis Car E1-1400 Ford Fiesta 1.4 16V 3.05 1:41.29 2:53.65 3.10 1:38.76 2:50.75 5:44.40
9. HROMÁDKO Jaroslav 133 JP Motorsport E1-1400 Suzuki Swift Ewo II 3.13 1:44.07 2:59.80 3.17 1:40.18 2:56.83 5:56.63
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. KREJČÍ Bohuslav 115 KR pro Skoda historik E1-1600 Škoda Rapid 2.35 1:26.87 2:31.62 2.36 1:25.86 2:31.55 5:03.17
2. SIKORA Miroslav 233 R.D.L. SERVIS E1-1600 Škoda Felicia 2.76 1:35.61 2:46.77 2.75 2:46.06 5:32.83
3. NASTOUPIL Lukaš 290 PNTH E1-1600 Lotus Elise 2.60 1:37.07 2:48.59 2.61 1:36.85 2:48.92 5:37.51
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. PODMAJERSKY Vladimir 206 VP Racing E1-2000 Peugeot 206RC 2.72 1:25.80 2:29.77 2.83 1:26.29 2:30.31 5:00.08
2. HAVIGER Milan 202 Haviger motors E1-2000 Honda Type R 2.74 1:28.71 2:33.24 2.75 1:29.27 2:34.24 5:07.48
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. GALÁŠ Jáchym 224 Gt2 motorsport E1+2000/2WD VW Golf Gti TCR 3.50 1:23.77 2:23.25 3.62 1:22.86 2:23.00 4:46.25
2. BOKŮVKA Martin 100 Bokmen E1+2000/2WD BMW E30 2.82 1:26.39 2:30.14 2.79 1:25.57 2:28.26 4:58.40
3. KUBÍK Daniel 169 PK-drive Racing E1+2000/2WD BMW 130i 3.39 1:30.57 2:36.66 3.09 1:30.37 2:44.52 5:21.18
4. VÁŇA Jan 156 Alfa Romeo Luigi O.C. TECH TEAM E1+2000/2WD Alfa Romeo 156 3,0 V6 2.75 1:33.54 2:43.65 3.04 1:32.81 2:41.96 5:25.61
5. SALLOUM Jiří 189 haviger motors E1+2000/2WD BMW E 30 3.70 1:36.45 2:45.22 3.46 1:33.71 2:41.07 5:26.29
6. ŽÁČEK Michal 200 Žáček E1+2000/2WD BMW 130i 3.64 1:34.08 2:43.32 3.62 1:37.65 2:56.14 5:39.46
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. DULLER Benjamin 299 Duller Racing Team E1+2000/4WD Ford Fiesta WRC 2.00 1:16.26 2:10.55 1.99 1:15.64 2:11.10 4:21.65
2. HUBR František 203 HF Racing E1+2000/4WD Subaru Impreza STi 2.18 1:25.42 2:29.52 2.14 2:32.34 5:01.86
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. MARTINEK Tomáš 482 Martinek Motorsport HA1-2000 Peugeot 205 Mi16 Maxi 2.83 1:28.05 2:33.75 2.90 2:33.02 5:06.77
2. VRÁTIL Pavel 464 CoraHB Historic racing club Jihlava HA1-2000 Opel Kadett GSI 3.67 1:33.86 2:41.06 3.73 1:33.75 2:40.42 5:21.48
3. FURIŠ Filip 412 Alcore Motorsport HA1-2000 Peugeot 205 GTI 3.32 1:41.67 2:55.12 3.25 1:40.08 2:52.66 5:47.78
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. JELÍNEK Libor 496 AutoJelínek HA1+2000 BMW 3.5 CSL 2.61 1:30.05 2:34.95 2.53 1:29.55 2:33.30 5:08.25
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. RUTTER Christian 66 Rutter Christian HA2 PRC S2000 2.50 1:18.71 2:15.69 2.40 2:16.24 4:31.93
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. KIML ML. Jiří 511 Ji-Go Pneuservis HA1-K-1300 Škoda 120ls 2.66 1:36.46 2:48.82 2.71 1:37.05 2:47.97 5:36.79
2. JANSA Emil 500 Patera motorsport HA1-K-1300 Fiat 127 Sport 3.06 1:44.61 3:02.16 3.10 1:43.59 3:00.63 6:02.79
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. HOMOLA Tomáš 550 SPZ-VYSOČINA HA1-K+1600 BMW E30 2.88 1:25.79 2:28.85 2.99 1:25.58 2:29.03 4:57.88
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. TYKAL Petr 80 SKI Modřice / Mad Racing Power HA2/ZST - 1600 MTX 1-03 2.26 1:24.44 2:27.23 3.31 1:27.24 2:30.69 4:57.92
2. KASPAR Zdenek 99 Le Mans Redux HA2/ZST - 1600 Aero Minor Sport 750 4.04 2:08.93 3:50.21 4.13 3:52.84 7:43.05
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. SCHWENDINGER Robert 16 Robert Schwendinger E2/C-1600 Arcobaleno Formula Europa 2.24 1:24.32 2:26.68 2.13 2:25.00 4:51.68
2. OSLADIL Jan 20 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E2/C-1600 Formule Van Diemen 2.89 1:27.93 2:30.05 2.69 2:35.88 5:05.93
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. FERSTL Christian 2 SKI Modřice / Mad Racing Power E2/C-2000 Tatuus Master NT S2000 2.46 1:10.18 2:01.10 2.56 2:00.93 4:02.03
2. KRAMER Gottfried 11 Kramer Racing E2/C-2000 Tatuus S 2000 2.25 1:15.44 2:10.61 2.22 2:13.90 4:24.51
3. FERSTL Sigrid 7 SKI Modřice / Mad Racing Power E2/C-2000 PRC S5 2.63 1:32.94 2:47.90 2.62 1:25.15 2:24.93 5:12.83
4. WALDY JUN. Hermann 12 MSC Rottenegg E2/C-2000 Tatuus Master 2.23 3:15.07 4:09.22 2.35 1:13.08 2:04.80 6:14.02
  
Rank Driver # Nation Team 0MREC Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ŠVORC Roman 25 PGRace czech motorsport E2/C+2000 Lucchiny P3-96M 2.36 1:11.50 2:03.38 2.47 1:09.86 2:01.17 4:04.55
2. MADRIAN Ferdinand 4 SKI Modřice / Mad Racing Power E2/C+2000 Norma M20F 2.52 1:10.71 2:03.28 2.43 1:09.93 2:02.04 4:05.32
3. ZWEIMÜLLER Johnny 22 SKI Modřice / Mad Racing Power E2/C+2000 KTM X-Bow 3.18 1:29.57 2:34.10 3.40 2:33.29 5:07.39
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. STUDENÝ Lukáš 332 Alcore Motorsport E1H-Škoda ZAV Škoda 110R 2.52 1:24.40 2:28.48 2.53 1:25.36 2:29.44 4:57.92
2. HIMMER Petr 330 Alcore Motorsport E1H-Škoda ZAV Škoda 130LR 2.73 1:36.10 2:47.52 2.69 1:38.52 2:50.38 5:37.90
3. MÜLLER Michal 334 Alcore Motorsport E1H-Škoda ZAV Škoda 100 3.05 1:40.14 2:53.71 2.73 1:39.66 2:54.37 5:48.08
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ZOUFALÁ Martina 389 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E1H-1600 Škoda Felicia 2.83 1:32.84 2:41.47 2.85 1:33.58 2:42.05 5:23.52
2. ZOUFALY Karel 304 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E1H-1600 Škoda Felicia frestyle 2.86 1:34.91 2:45.49 2.85 1:35.23 2:45.07 5:30.56
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. MÜLLER Lukáš 355 Alcore Motorsport E1H-2000 Škoda Octavia CUP 2.93 1:25.00 2:29.03 2.89 1:24.73 2:27.70 4:56.73
2. WINTER Jaroslav 369 AMK Ecce Homo Šternberk E1H-2000 Honda Civic 2,0 Type R 2.87 1:26.21 2:30.04 2.80 1:25.69 2:29.16 4:59.20
3. CHMELÍK Martin 351 PFEIFER MOTORSPORT s.r.o. E1H-2000 Renault Clio 3.01 1:31.00 2:37.50 2.99 1:30.32 2:36.48 5:13.98
4. HÁJEK Marek 318 Marek Hájek E1H-2000 BMW 318is compact 2.78 1:33.95 2:43.80 2.97 1:34.52 2:43.63 5:27.43
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. DAVID Petr 333 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E1H+2000 VW GOLF TDI 2.64 1:19.06 2:17.02 2.53 1:16.73 2:13.59 4:30.61
2. VYMĚTAL Lubomír 359 Lubomír Vymětal E1H+2000 BMW E46 2.73 1:20.42 2:19.06 2.74 1:20.55 2:20.04 4:39.10
3. ŽÁČEK Petr 383 Petr Žáček E1H+2000 Audi Sport Quattro S1 2.15 1:20.51 2:22.23 2.17 1:24.38 2:34.59 4:56.82
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. HEDA Jiří 300 Alcore Motorsport E2H-SS-1000 Ryba F3 2.63 1:34.51 2:44.29 2.78 1:34.19 2:43.12 5:27.41
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. KNAPEK Tomáš 399 Tomáš Knapek E2H-SS-1400 MTX Faster 2.73 1:45.64 3:00.96 2.81 1:44.85 3:01.67 6:02.63
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. HOLÁN Ivo 33 Ivo Holán N+3000 Mitsubishi Lancer Evo 9 2.14 1:18.03 2:15.99 2.21 1:16.82 2:14.66 4:30.65
2. SAJLER Filip 10 Liqui Moly Racing Team klub v ACŘ N+3000 Mitsubishi Lancer EVO X 2.34 1:18.29 2:17.20 2.29 1:17.24 2:15.54 4:32.74
3. SAJLEROVÁ Gabriela 12 Liqui Moly Racing Team klub v ACŘ N+3000 Mitsubishi Lancer EVO X 2.28 1:18.67 2:17.20 2.27 1:18.56 2:17.64 4:34.84
4. LOS Jiří 30 3L Racing N+3000 Renalt megan rs 2.72 1:23.16 2:25.32 2.75 1:23.97 2:25.80 4:51.12
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. MALÁ Kristýna 45 MJ Autosport A-2000 Renault CLIO RS 2.74 1:34.06 2:43.68 3.08 1:32.47 2:40.38 5:24.06
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. VOJÁČEK Lukáš 40 ACČR Czech Ennoble team A+3000 Subaru Impreza Sti 2.55 1:21.66 2:21.40 2.41 1:20.08 2:19.47 4:40.87
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. MALÝ Jaromír 6 MJ Autosport GT+2000 Brc BRC 2.22 1:15.34 2:11.64 2.48 1:15.56 2:12.24 4:23.88
2. JERMAN Martin 9 ACCR Czech Jerman Team GT+2000 Lamborghini Gallardo GT3 2.35 1:18.75 2:15.52 2.37 1:18.65 2:16.11 4:31.63
3. KMÍNEK Zdeněk 57 MJ Autosport GT+2000 Nissan 350Z 2.68 1:27.93 2:32.77 2.73 1:25.76 2:29.91 5:02.68
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. MACHOVÁ Tereza 68 GMS RACING TEAM E1-1400 Suzuki Swift 2.71 1:26.81 2:31.76 2.71 1:26.83 2:31.21 5:02.97
2. STEJSKAL Bronislav 70 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E1-1400 Škoda Felicia Kit-Car 2.77 1:27.64 2:32.70 2.77 1:26.86 2:31.99 5:04.69
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. DOHNÁLEK Josef 69 AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1-1600 Citroen C2 VTS 2.75 1:20.70 3:44.13 2.80 1:20.66 2:20.21 6:04.34
2. MÁLKOVÁ Simona 67 Simona Málková E1-1600 Honda Civic 1.6 VTEC 2.93 1:50.15 3:08.99 2.97 1:50.04 3:08.31 6:17.30
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. SVOZIL Michal 77 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E1-3000 BMW M3 2.76 1:21.08 2:20.66 2.97 1:23.97 2:24.61 4:45.27
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. DROTÁR Igor 61 Drotár autošport r E1+3000 Škoda Fábia 2.24 1:13.06 2:07.20 2.32 1:13.35 2:07.78 4:14.98
2. BENEŠ Oskar 60 Auto racing PM Praha E1+3000 Ford Fiesta 2.27 1:22.23 2:19.74 2.26 1:19.88 2:18.07 4:37.81
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. OŠMERA Jiří 88 PFEIFER MOTORSPORT s.r.o. E2-SH-2000 VW Scirocco 2.80 1:21.41 2:21.11 2.84 1:20.97 2:21.36 4:42.47
2. PLUHAŘ Jindřich 91 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E2-SH-2000 Nissan Sunny 2.72 1:25.49 2:30.08 2.65 1:24.45 2:28.56 4:58.64
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. RYBNÍČEK Marek 3 ACCR CZECH TEAM LIQUI MOLY E2-SH-3000 Mc F1 Evo 2019 2.52 1:09.02 1:59.63 2.62 1:09.42 1:59.92 3:59.55
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. BENEŠ Miloš 1 GMS RACING TEAM E2-SS-3000 Osella FA 30 2.35 59.62 1:44.29 2.23 1:00.95 1:46.39 3:30.68
2. SVOBODA Jiří 21 Nutrend ACCR Czech Team E2-SS-3000 Lola B02/50 2.52 1:12.30 2:05.34 2.65 1:11.24 2:03.46 4:08.80
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. KRÁČMAR Zdeněk 18 AMK ECCE HOMO Šternberk v ÚAMK E2-SC-1400 Demon Car CM 1000 2.31 1:14.92 2:10.36 2.33 1:15.30 2:11.44 4:21.80
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. LISA Petr 16 Autoklub JV Sport Racing AČR E2-SC-2000 Norma M20FC 2.45 1:06.94 1:56.90 2.46 1:06.50 1:56.22 3:53.12
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. JANÍK Václav 8 Nutrend ACCR Czech Team E2-SC-3000 Norma M20FC Turbo 2.56 1:01.09 2:01.95 2.55 1:00.44 1:44.83 3:46.78
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. VELEBNÝ Michal 244 Velebný Michal HA-K1-A7 Škoda SPORT 3.22 1:55.18 3:20.15 3.34 1:58.28 3:22.85 6:43.00
2. FRONĚK Michal 269 Le Mans Redux HA-K1-A7 Aero Minor Sport 4.00 2:12.19 3:52.32 4.27 2:13.80 3:52.37 7:44.69
3. VĚTVIČKA Jaroslav 234 Jaroslav Větvička HA-K1-A7 Tatra 605 3.80 2:13.57 3:58.06 3.70 2:13.05 4:01.02 7:59.08
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. VOJVODÍK Ivan 231 Vojvodík Ivan HA-K4-D4 Lada Samara 2.92 1:41.13 2:55.02 2.89 1:38.59 2:53.57 5:48.59
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. STEJSKAL Milan 240 GMS RACING TEAM HA-K4-D5 Lada VFTS 2.69 1:27.92 2:32.78 2.86 1:28.09 2:34.35 5:07.13
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. SEDLÁČEK Michal 241 GMS RACING TEAM HA-K4-D6 Fiat RITMO ABARTH 130TC 2.81 1:28.98 2:36.57 2.76 1:28.88 2:36.57 5:13.14
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. CHYTIL Ondřej 200 Chytil Motorsport ACCR Czech Team HA-K5-E3 MTX 1-03 2.45 1:20.73 2:20.94 2.38 1:20.70 2:20.86 4:41.80
2. VOZDECKÝ Dominik 296 Dominik Vozdecký HA-K5-E3 MTX 1-03 2.34 1:25.14 2:29.46 2.32 1:24.44 2:27.12 4:56.58
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. DOLEŽAL Lubomír 252 dolezall@unet.cz HA-K5-E7 MTX 1-06 2.38 1:22.55 2:23.80 2.39 1:22.39 2:24.56 4:48.36
  
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. ZMEŠKAL Miloš 253 Miloš Zmeškal HA-K5-E9 Ralt 032 2.22 1:21.57 2:22.97 2.24 1:21.06 2:22.73 4:45.70
Rank Driver # Nation Team 1FAS Car 30m 100m 1-st RUN 30m 100m 2-nd RUN RUN
1. NOVÁK Marek 336 Marek Novák Sprint Car-600 Honda CBR-RR 600 2.16 1:20.36 2:19.85 2.16 1:19.43 2:19.03 4:38.88
2. DLOUHÝ Petr 339 Petr Dlouhý Sprint Car-600 Sprint Car Barracuda 2.29 1:29.07 2:34.86 2.29 1:27.69 2:32.85 5:07.71
3. KOTAŠKA Adam 344 Adam Kotaška Sprint Car-600 Yamaha Kamikaz 3 2.53 1:29.61 2:35.35 3.59 1:53.24 3:16.78 5:52.13