On-line results
' '

XXXIX. Zámecký vrch, Náměšť n. Oslavou (CZ), 18.07.2020 - Competition - Head 2
 
Overall    Class    Groups    Start list    Practice
 
Lady Trophy    Junior Trophy   
 
 
Group results
 
Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. MOTÁLEK Milan 0MREC(8.) 326
Komvet racing S1 Mitsubishi LANCER VII 52.10 1:15.79 3.11 50.52 1:13.79 2:29.58
2. ŠTELC Lukáš 0MREC(12.) 10
Kotouč Gearboxes S1 Mitsubishi Lancer Evo 3.04 52.44 1:16.51 3.20 52.23 1:15.87 2:32.38
3. KAŠPAR Vilém 0MREC(15.) 8
VPKmotors S1 Škoda Fabia RS 4.12 53.33 1:18.38 4.02 52.63 1:17.64 2:36.02
4. GRUNTORÁD František 0MREC(17.) 344
Náměšť nad Oslavou S1 Škoda Octavia RS 4.19 53.66 1:19.47 3.86 53.28 1:18.90 2:38.37
5. HOUSKA Roman 0MREC(21.) 382
SPZ-Vysočina S1 BMW M3 3.41 55.25 1:21.72 3.43 55.37 1:21.05 2:42.77
6. ÁZSÓTH Ladislav 0MREC(24.) 388
LRT S1 Ford Focus 4.05 56.62 1:23.49 4.22 54.79 1:20.84 2:44.33
7. SEDLÁK Martin 0MREC(28.) 393
Bunny Hunter S1 Citroen Saxo Vts 4.20 57.27 1:23.95 3.81 55.39 1:21.44 2:45.39
8. MAĎAR Michal 0MREC(38.) 301
LRT S1 Ford Focus 4.38 58.30 1:24.98 4.31 56.62 1:22.96 2:47.94
9. FILÍPEK Martin 0MREC(40.) 399
nanodry.sk S1 Honda civic 4.05 56.64 1:24.13 4.05 57.44 1:25.00 2:49.13
10. MASÁR Radovan 0MREC(42.) 397
NANODRY S1 Honda Civic 4.29 58.00 1:25.79 4.13 56.19 1:23.64 2:49.43
11. KRÁLÍK Adam 0MREC(44.) 355
Králíkteam S1 Citroen Saxo VTS 4.05 59.01 1:26.65 3.99 58.05 1:25.30 2:51.95
12. BORKOVEC Jiri 0MREC(45.) 333
Namest nad Oslavou S1 Skoda Octavia RS 3.77 1:00.34 1:28.11 4.19 57.38 1:24.81 2:52.92
13. DOHNAL Josef 0MREC(48.) 322
Dohnal Motorsport S1 Citroen C2 3.94 58.84 1:27.22 4.12 58.81 1:27.00 2:54.22
14. BARTÚNEK Daniel 0MREC(65.) 332
RT Servis Car S1 Honda Civic 4.42 1:05.92 1:36.19 4.11 1:03.36 1:32.47 3:08.66
15. NEUSTUPA Aleš 0MREC(68.) 330
Ennoble racing team S1 Renault Clio RS 1:05.99 1:38.20 4.19 1:34.68 3:12.88
16. KAZDOVÁ Jana 0MREC(73.) 321
Dohnal Motorsport S1 Citroen C2 4.30 1:07.78 1:41.17 4.24 1:06.99 1:39.99 3:21.16

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. ŽÁČEK Petr 0MREC(5.) 411
LEGENDY HA1 Audi Sport Quattro S1 2.98 50.80 1:14.31 2.98 51.16 1:13.72 2:28.03
2. PIRKNER Markus 0MREC(11.) 425
Pirkner HA1 Volkswagen Scirocco 3.69 51.26 1:15.34 3.72 51.60 1:16.11 2:31.45
3. HOMOLA Tomáš 0MREC(14.) 450
SPZ-Vysočina HA1 BMW E30 3.62 52.79 1:18.48 3.45 52.42 1:17.37 2:35.85
4. ZELENÝ Milan 0MREC(25.) 484
Historick Racing Club Jihlava HA1 Škoda 130LR 3.83 58.34 1:25.67 3.77 54.36 1:18.89 2:44.56
5. ŠPLÍCHAL David 0MREC(27.) 432
garage flora HA1 VW Golf GTI 3.95 55.13 1:22.34 3.97 55.86 1:22.92 2:45.26
6. HAIDN Franz 0MREC(30.) 410
MSC Mühlbach HA1 BMW E30 325ix 3.47 55.91 1:23.02 3.45 56.58 1:22.50 2:45.52
7. DORINSKÝ Lukas 0MREC(33.) 409
Star racing team HA1 VW golf mk2 4.26 58.52 1:26.38 3.97 54.97 1:20.87 2:47.25
8. SCHÜTZ Thomas 0MREC(43.) 521
MSC Mühlbach HA1 Renault 5 Alpine 4.12 58.53 1:26.53 4.11 57.73 1:24.54 2:51.07
9. KRUŽÍK Josef 0MREC(46.) 434
Historik Racing Club Jihlava HA1 Škoda 130LR 3.72 59.26 1:27.90 3.63 57.39 1:25.07 2:52.97
10. NEUBAUER Herbert 0MREC(55.) 541
Historic Racing Team Austria HA1 Lancia Delta Integrale 16 3.10 1:00.19 1:29.44 3.20 1:00.41 1:28.82 2:58.26
11. FURIŠ Filip 0MREC(56.) 412
Alcore Motorsport HA1 Peugeot 205 GTI 4.45 1:00.87 1:30.53 3.94 58.91 1:28.13 2:58.66
12. MALEŇÁK Dusan 0MREC(59.) 426
DVDV Racing team HA1 Škoda 130LR/H 3.94 1:01.60 1:31.83 3.72 59.89 1:29.04 3:00.87
13. FURIŠ Karel 0MREC(61.) 470
Alcore Motorsport HA1 Peugeot 205 GTI 4.32 1:04.01 1:33.17 4.72 1:01.81 1:30.77 3:03.94
14. ŤAHÚR Ondřej 0MREC(62.) 428
Martínkovice motors team HA1 Škoda Favorit 4.63 1:03.66 1:33.13 4.38 1:02.81 1:31.65 3:04.78
15. BRŮŽA Tomáš 0MREC(64.) 445
VPKmotors HA1 Ford Fiesta 4.51 1:04.79 1:35.75 4.50 1:01.57 1:31.06 3:06.81
16. KIML ML. Jiří 0MREC(66.) 510
Auto Classic Club Brno HA1 Škoda 120 LS 4.10 1:03.57 1:34.09 4.04 1:05.28 1:36.14 3:10.23
17. JANSA Emil 0MREC(71.) 500
Avion Team HA1 Fiat 127 sport 4.17 1:05.10 1:37.80 4.09 1:05.97 1:38.71 3:16.51
18. ŠVÁB Petr 0MREC(72.) 405
Hl motorsport HA1 Opel Astra Gsi 4.95 1:04.74 1:34.65 4.73 1:04.58 1:42.77 3:17.42
19. KOZNAROVA Libuse 0MREC(74.) 446
VPKmotors HA1 Ford Fiesta 5.02 1:09.02 1:42.74 5.01 1:08.51 1:42.55 3:25.29

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. PROMOK Stefan 0MREC(2.) 107
Drift Team Pongau E1 Mitsubishi EVO8 45.62 1:07.04 2.95 44.74 1:05.80 2:12.84
2. PAILER Felix 0MREC(3.) 141
SKI Modřice / Mad Racing Power E1 Lancia Delta Integrale 49.70 1:11.74 2.96 48.47 1:09.72 2:21.46
3. KOLBÁBEK Radek 0MREC(4.) 7
LRT-Profi-Performance E1 Ford Sierra 4000 49.28 1:12.90 2.88 49.49 1:12.78 2:25.68
4. SLOVÁČEK Michal 0MREC(7.) 9
LRT-Slomak E1 Honda Civic Type R 4.03 51.25 1:15.40 4.26 50.65 1:14.16 2:29.56
5. EDER Erich 0MREC(9.) 130
Erich Eder E1 VW 2000 3.85 51.57 1:15.64 4.02 51.11 1:14.87 2:30.51
6. ŽÁČEK Michal 0MREC(10.) 6
Žáček E1 BMW 130i 3.48 52.17 1:16.62 3.51 50.51 1:14.70 2:31.32
7. BORKOVEC David 0MREC(13.) 272
CarLab Drásov E1 Skoda Fabia TDi 4.18 52.51 1:17.04 4.15 52.95 1:16.48 2:33.52
8. MAIER Helmut 0MREC(16.) 145
H+R Spezialfedern E1 VW Spiess-Golf 54.36 1:19.02 3.88 53.64 1:18.04 2:37.06
9. ŠRAHŮLEK Petr 0MREC(19.) 173
JP Motorsport E1 Škoda 130RS Evo I 3.35 55.55 1:21.56 3.38 54.51 1:19.94 2:41.50
10. KREJČÍ Bohuslav 0MREC(20.) 115
KR pro Škoda historik E1 Škoda Rapid 130 RH 3.34 54.58 1:21.66 3.26 53.49 1:20.45 2:42.11
11. STEJSKAL Bronislav 0MREC(22.) 222
Czech-Pro Motorsport E1 Škoda Felicia Kit-Car 4.07 55.23 1:21.73 4.03 54.97 1:21.73 2:43.46
12. MACEK Vojtěch 0MREC(31.) 150
Advantage Motorsport Bruntál E1 Škoda 110 R 3.42 54.93 1:21.26 3.55 56.74 1:24.30 2:45.56
13. HAVIGER Milan 0MREC(32.) 202
Haviger Motors E1 Honda Type R 4.27 58.41 1:25.77 3.97 55.59 1:21.36 2:47.13
14. VRÁTIL Pavel 0MREC(34.) 242
CoraHB Historic Racing Club Ji E1 Opel Kadett Gsi 16VT 4.01 58.18 1:25.95 3.84 55.36 1:21.40 2:47.35
15. VAVROCH Petr 0MREC(35.) 227
HURICANE E1 Volkswagen POLO FOX 4.00 58.30 1:25.39 3.98 56.14 1:22.32 2:47.71
16. ŽÁK Josef 0MREC(36.) 103
Žák E1 Škoda Š100 3.48 57.89 1:25.17 3.40 56.30 1:22.74 2:47.91
17. KAWULOK Jiří 0MREC(37.) 121
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1 BMW E30 3.99 59.01 1:26.07 3.58 57.38 1:21.86 2:47.93
18. DOBRÝ Petr 0MREC(39.) 122
Metalbend E1 BMW Compact 4.03 59.25 1:25.37 4.11 57.01 1:22.94 2:48.31
19. KURBEL Michal 0MREC(41.) 125
KOVOMK E1 Škoda 125L 3.86 58.58 1:26.43 3.49 55.69 1:22.77 2:49.20
20. ORAVEC David 0MREC(47.) 111
Skalda Racing E1 Škoda Fabia 4.49 58.36 1:27.05 4.42 58.70 1:27.08 2:54.13
21. POSPÍCHAL Jakub 0MREC(49.) 212
Historic Racing Club Jihlava E1 Škoda Octavia 4.33 1:00.13 1:28.51 4.44 58.11 1:26.23 2:54.74
22. KURBEL Pavol 0MREC(50.) 120
KOVOMK E1 Škoda 120L 3.82 59.01 1:27.32 3.93 59.72 1:27.66 2:54.98
23. SLÁDEK Lukáš 0MREC(52.) 158
Lukas racing team E1 Peugeot 206GTI 4.06 59.35 1:28.65 3.79 59.50 1:28.48 2:57.13
24. POSPÍCHAL Patrik 0MREC(53.) 295
Historic Racing Club Jihlava E1 Škoda Octavia 4.46 59.85 1:30.56 4.33 59.07 1:27.37 2:57.93
25. PATERA Michal 0MREC(54.) 127
Patera Motorsport E1 Fiat 127 4.08 59.38 1:28.77 4.09 59.09 1:29.44 2:58.21
26. STODOLA Petr 0MREC(57.) 182
Weslay racing team E1 Honda CRX 4.43 1:03.15 1:31.64 4.08 1:01.06 1:28.23 2:59.87
27. HORNÍČEK Filip 0MREC(58.) 250
F.H. Racing E1 Škoda Felicia 4.16 1:01.32 1:31.20 4.20 59.66 1:29.07 3:00.27
28. SIKORA Miroslav 0MREC(60.) 233
R.D.L. Servis E1 Škoda Felicia 4.56 1:02.32 1:32.90 4.42 1:00.69 1:30.38 3:03.28
29. VÁNA Jan 0MREC(63.) 156
Alfa Romeo Luigi Team E1 Alfa Romeo 156 4.63 1:04.02 1:32.85 4.26 1:03.62 1:32.27 3:05.12
30. PŘENOSIL Miroslav 0MREC(67.) 181
LPGpower E1 Škoda 130 RS 3.64 1:08.19 1:38.80 3.58 1:03.26 1:32.14 3:10.94
31. KOPIŠTĚ Jaroslav 0MREC(69.) 218
Hobby racing team Kutná Hora E1 Škoda 120 S Rallye 5.40 1:11.43 1:43.25 4.05 1:01.28 1:30.07 3:13.32
32. MELŠA Michal 0MREC(70.) 234
TRT Polička E1 Toyota MR2 4.27 1:05.59 1:36.42 4.31 1:08.67 1:39.93 3:16.35

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. PETIT Sébastien 0MREC(1.) 14
Team PETIT E2/C Nova Np 01 - 4 Engine Hon 3.01 44.33 1:04.46 2.92 42.49 1:01.82 2:06.28
2. MADRIAN Ferdinand 0MREC(6.) 3
SKI Modřice / Mad Racing Power E2/C Norma M20FC 3.67 52.83 1:16.62 3.70 49.68 1:12.51 2:29.13
3. FERSTL Christian 0MREC(18.) 1
SKI Modřice / Mad Racing Power E2/C F-Tatuus Master 3.85 55.05 1:20.55 3.77 53.84 1:19.64 2:40.19
4. GYÖRGY Petr 0MREC(23.) 12
Advantage Motorsport Bruntál E2/C Formule König 3.99 58.45 1:24.44 3.54 55.51 1:19.81 2:44.25
5. OSLADIL Jan 0MREC(26.) 21
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2/C Formule Opel Lotus 57.53 1:23.19 3.39 57.07 1:21.95 2:45.14
6. LANGER Pavel 0MREC(29.) 24
GT2 Motorsport E2/C Autola 1/04 57.79 1:24.19 3.88 55.46 1:21.28 2:45.47
7. WEIL David 0MREC(51.) 55
JS Racing z.s. E2/C MTX Faster 1:01.25 1:29.26 3.76 59.21 1:26.65 2:55.91
8. KOPECEK Jiří 0MREC(75.) 38
AMK Ecce home Šternberk v UAMK E2/C Opel Lotus 2.0 1:41.21 2:13.56 3.71 1:00.04 1:26.88 3:40.44

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. KOMÁREK David 1FAS(5.) 21
KRTZ motorsport Skupina 1 Mc F1 EVO 3.92 46.23 1:06.82 3.51 44.11 1:03.45 2:10.27
2. KRAMPOTA Ivo 1FAS(13.) 53
Ivo Krampota Skupina 1 BMW M3 E-36 4.05 49.36 1:11.63 3.53 47.80 1:09.48 2:21.11
3. GRÜNER František 1FAS(28.) 170
František Grüner Skupina 1 BMW 340i 3.86 55.03 1:19.00 3.96 54.56 1:18.00 2:37.00

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. RYBNÍČEK Marek 1FAS(3.) 3
Nutrend ACCR Czech Team Skupina 2 Škoda Fabia R5 2.92 44.58 1:05.49 2.84 43.59 1:03.43 2:08.92
2. FILLOVA Kristyna 1FAS(9.) 96
KRTZ motorsport Skupina 2 Mitsubishi Black 9 3.09 48.70 1:10.61 3.33 46.92 1:08.08 2:18.69
3. BENEŠ Oskar 1FAS(12.) 60
Ennoble Racing klub Skupina 2 Ford Fiesta 3.24 48.04 1:10.04 2.95 48.83 1:10.52 2:20.56
4. KMÍNEK Zdeněk 1FAS(24.) 57
MJ Autosport Skupina 2 Lamborghini Gallardo GT3 3.73 55.30 1:19.17 3.52 52.36 1:14.99 2:34.16
5. KOTEK Pavel 1FAS(25.) 73
AMK Ecce Homo v ÚAMK Skupina 2 BMW M3 4.31 53.91 1:18.30 4.18 53.38 1:17.10 2:35.40
6. JERMAN Martin 1FAS(26.) 55
Liqui Moly Racing Team v AČR Skupina 2 Lamborghini Huracan GT3 3.39 53.60 1:17.83 3.56 53.86 1:17.74 2:35.57

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. VAVŘINEC Tomáš 1FAS(14.) 19
ACCR Czech CRC Team Skupina 3 Mitsubishi EVO IX 3.26 49.00 1:11.51 3.22 48.12 1:10.19 2:21.70
2. DOHNÁLEK Josef 1FAS(18.) 14
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK Skupina 3 Citroen C2 VTS 4.03 51.78 1:15.83 3.97 50.29 1:13.63 2:29.46

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. LOUBAL Lubomír 1FAS(15.) 37
Lubomír Loubal Skupina 4 VW Golf4 TDi DSG 4.23 50.87 1:13.66 3.91 49.70 1:12.10 2:25.76
2. OŠMERA Jiří 1FAS(22.) 88
Jiří Ošmera Skupina 4 VW Scirocco 3.79 52.76 1:17.41 3.79 50.85 1:14.71 2:32.12
3. MALÝ Jaromír 1FAS(29.) 61
MJ Autosport Skupina 4 Nissan 350 Z Fairlady 3.99 54.06 1:19.24 4.10 53.80 1:17.87 2:37.11
4. KOZAR Yevhen 1FAS(43.) 30
Yevhen Kozar Skupina 4 Renault Megane RS 4.53 57.82 1:23.35 4.43 56.09 1:20.62 2:43.97

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. MEIXNER Richard 1FAS(17.) 77
Richard Meixner Skupina 5 Renault Clio cup 3.83 50.52 1:14.51 4.02 49.80 1:14.01 2:28.52
2. PLUHAŘ Jindřich 1FAS(46.) 91
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK Skupina 5 Nissan Sunny 3.95 57.57 1:25.49 4.07 55.86 1:22.17 2:47.66

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. BENEŠ Miloš 1FAS(1.) 1
GMS Racingteam E2-SS Osella FA 30 3.53 42.93 1:02.85 3.24 42.93 1:01.20 2:04.05
2. KRAKOVIČ Radek 1FAS(16.) 22
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SS Fiks 09RK 3.33 50.72 1:13.77 3.17 49.41 1:12.07 2:25.84

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. TRNKA Petr 1FAS(2.) 20
ACCR CZECH TRNKA RACING TEAM E2-SC Ligier JS53 EVO2 LRM 3.55 44.71 1:04.95 3.19 43.82 1:03.35 2:08.30
2. JANÍK Václav 1FAS(4.) 2
Nutrend ACCR Czech Team E2-SC Norma M20FC Turbo 3.64 1:06.36 3.36 1:03.24 2:09.60
3. ŠPALEK Jiří 1FAS(6.) 24
KRTZ Motorsport E2-SC Norma M20F EVO 3.85 46.30 1:06.37 3.84 46.65 1:06.70 2:13.07
4. NOVICKÝ Michal 1FAS(7.) 16
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SC Ligier JS49 Honda 3.69 47.61 1:09.17 3.54 46.80 1:07.83 2:17.00
5. NECKÁŘ Libor 1FAS(8.) 12
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2-SC Ligier JS53 EVO330 3.69 1:10.26 3.30 1:07.44 2:17.70
6. SURÓWKA Jaroslav 1FAS(10.) 8
JS Racing z.s. E2-SC Norma M20 3.61 48.41 1:10.88 3.31 47.99 1:08.79 2:19.67
7. ŠVORC Roman 1FAS(11.) 25
PGRace Czech Motorsport E2-SC Lucchiny P3 3.44 48.10 1:09.69 3.57 48.50 1:10.25 2:19.94
8. DĚDEK David 1FAS(19.) 23
Nutrend ACCR Czech Team E2-SC Norma M20FC 3.78 51.32 1:13.85 3.88 1:20.45 1:16.05 2:29.90
9. KRÁČMAR Zdeněk 1FAS(20.) 6
AMK Ecce Homo Štěrnberk v ÚAMK E2-SC Demon Car CM 1000 4.23 53.66 1:17.47 3.82 51.42 1:13.33 2:30.80

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. TÁBORSKÝ Radovan 1FAS(37.) 202
GMS Racing Team HA-K2 Fiat 128 Rally 4.16 53.76 1:20.84 3.88 52.75 1:19.71 2:40.55

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. STEJSKAL Milan 1FAS(38.) 240
GMS Racing Team HA-K4 Lada VFTS 3.53 54.71 1:21.76 3.62 52.90 1:19.73 2:41.49
2. SEDLÁČEK Michal 1FAS(42.) 241
GMS Racing Team HA-K4 Fiat Ritmo 130 TC Abarth 4.16 1:24.37 4.03 53.87 1:19.54 2:43.91

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. ZMEŠKAL Miloš 1FAS(30.) 253
Miloš Zmeškal HA-K5 Ralt RT 32 3.61 54.96 1:18.76 3.53 53.74 1:18.49 2:37.25
2. TYKAL Petr 1FAS(51.) 233
SK INDUSTRIETECHNIK ACCR CZECH HA-K5 MTX 1-03 3.76 58.71 1:26.72 3.86 58.00 1:25.29 2:52.01
3. VOZDECKÝ Dominik 1FAS(58.) 296
Dominik Vozdecký HA-K5 Mtx 1-03 MTX 1-03 4.12 1:00.44 1:28.79 4.46 58.79 1:26.84 2:55.63
4. HELIGR Jaroslav 1FAS(63.) 227
Jaroslav Heligr HA-K5 MTX 1-01 4.41 1:06.59 1:36.76 4.38 1:05.01 1:34.63 3:11.39

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. VYMĚTAL Lubomír 1FAS(31.) 359
Lubomír Vymětal E1H BMW M3 E46 3.72 55.99 1:20.39 3.89 53.66 1:17.18 2:37.57
2. BOHÁČ Milan 1FAS(32.) 398
Boháč Milan E1H Renault Clio 3.83 56.25 1:21.37 3.81 53.31 1:17.25 2:38.62
3. MÜLLER Lukáš 1FAS(33.) 355
Alcore motorsport E1H Škoda Octavia CUP 3.98 55.37 1:21.02 3.95 53.08 1:17.78 2:38.80
4. WINTER Jaroslav 1FAS(34.) 369
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1H Honda Civic 2,0 Type R 3.93 54.80 1:20.37 3.99 53.60 1:18.45 2:38.82
5. ŠUSTR Miloslav 1FAS(35.) 325
Alcore motorsport E1H Škoda Favorit 3.91 54.65 1:19.80 3.62 53.02 1:19.41 2:39.21
6. BEJDA Vojtěch 1FAS(36.) 341
Vojtěch Bejda E1H Škoda Octavia Cup 4.32 55.54 1:21.10 4.20 53.59 1:19.19 2:40.29
7. DOBEŠ Václav 1FAS(40.) 370
Václav Dobeš E1H Škoda Favorit 4.35 56.04 1:22.11 4.15 54.44 1:19.98 2:42.09
8. NASTOUPIL Lukaš 1FAS(41.) 399
Lukaš Nastoupil E1H Honda CRX 4.35 56.89 1:23.28 4.30 54.94 1:20.28 2:43.56
9. HORT Martin 1FAS(44.) 344
Martin Hort E1H Peugeot 106 4.11 55.99 1:26.57{+5} 4.36 54.02 1:18.10 2:44.67
10. PLEVA Martin 1FAS(45.) 320
Automotoklub Vrbno v AČR E1H Škoda 100 3.58 56.57 1:23.10 3.60 56.73 1:23.83 2:46.93
11. HEJL Vladimír 1FAS(47.) 356
Alcore motorsport E1H Škoda Octavia CUP 4.45 59.10 1:27.18 4.24 55.42 1:21.78 2:48.96
12. FILIPÍN Jiří 1FAS(48.) 302
Jiří Filipín E1H Suzuki Swift GTi 4.06 55.83 1:22.16 4.02 55.39 1:27.34{+5} 2:49.50
13. HIMMER Petr 1FAS(49.) 330
Alcore motorsport E1H Škoda 130LR 3.46 57.26 1:25.05 3.51 57.52 1:24.46 2:49.51
14. MACHOVÁ Tereza 1FAS(50.) 318
GMS Racing Team E1H Suzuki Swift 4.21 1:00.67 1:27.81 4.22 57.51 1:23.42 2:51.23
15. OSLADIL Jan 1FAS(54.) 306
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1H Škoda Pickup Freestyle 4.14 1:00.55 1:29.34 4.29 57.89 1:24.74 2:54.08
16. ZOUFALÁ Martina 1FAS(55.) 389
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1H Škoda Felicia 4.42 59.27 1:27.63 4.05 58.85 1:26.70 2:54.33
17. ŠPILKA Michal 1FAS(57.) 333
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1H Škoda Felicia pick-up Fre 5.07 1:01.13 1:29.09 4.18 58.34 1:25.94 2:55.03
18. ZOUFALÝ Karel 1FAS(59.) 304
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1H Škoda Felicia Pick-UP Fre 4.65 1:01.68 1:30.15 4.52 58.45 1:25.80 2:55.95
19. KLIMEŠ Lukáš 1FAS(64.) 390
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E1H Ford Puma 4.13 1:05.75 1:38.59 4.32 1:05.83 1:38.93 3:17.52
20. MÜLLER Michal 1FAS(65.) 334
Alcore motorsport E1H Škoda 100 3.75 1:05.25 1:34.44 3.72 1:14.28 1:43.21 3:17.65
21. HRADIL Vladimír 1FAS(66.) 350
Vladimír Hradil E1H Škoda 110R 3.97 1:06.88 1:36.97 3.76 1:10.75 1:40.90 3:17.87
FURIŠ Pavel 1FAS 374
Alcore Motorsport E1H Peugeot 205 Mi 16 4.08 56.97 1:24.02 4.07 - DNF - - DNF -

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. HLAVINKA Josef 1FAS(21.) 366
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2H-SS Lotus Opel 3.68 53.24 1:17.96 3.29 50.44 1:13.79 2:31.75
2. HLAVINKA Josef 1FAS(27.) 315
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2H-SS Tomis 99-04 3.79 56.25 1:20.39 3.98 52.97 1:15.54 2:35.93
3. KOPEČEK Pavel 1FAS(53.) 388
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK E2H-SS Mtx 1-02 Formule Easter 3.86 58.87 1:27.07 3.67 58.41 1:25.68 2:52.75
4. STUDENÝ Lukáš 1FAS(56.) 322
Alcore motorsport E2H-SS Formule Gloria 3.77 1:03.31 1:31.04 4.24 59.45 1:23.69 2:54.73
5. ŠÁLEK Jan 1FAS(60.) 335
Alcore motorsport E2H-SS Estonia 21 3.81 1:02.16 1:31.08 3.73 58.90 1:25.80 2:56.88
6. KNAPEK Tomáš 1FAS(62.) 308
JS Racing E2H-SS MTX Faster 4.98 1:05.16 1:34.49 4.40 1:00.77 1:28.32 3:02.81
6. BENŠ Radim 1FAS(61.) 373
Radim Benš E2H-SS Formule König 3.81 1:07.71 1:35.09 4.51 1:00.91 1:27.72 3:02.81

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. HEDA Jiří 1FAS(52.) 300
Alcore motorsport E2H-SC Lola 598 3.75 1:00.16 1:28.93 3.76 56.58 1:23.21 2:52.14

Rank Driver Series # Nation Team Group Car 50m 1270m Head1 50m 1270m Head2 RUN
1. NOVÁK Marek 1FAS(23.) 336
Junior Moto Servis Sprint Car Honda CBR-RR 600 3.47 52.59 1:17.17 3.59 51.97 1:15.43 2:32.60
2. DLOUHÝ Petr 1FAS(39.) 339
Petr Dlouhý Sprint Car Sprint Car Barracuda 3.27 56.10 1:22.47 3.21 54.01 1:19.22 2:41.69