On-line results

EcceHomo 2017, Šternberk, 04.06.2017 - Competition - Head 2
 
Overall    Class    Groups    Start list    Practice
 
 
 
Class results
 
Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. KACVINSKY Peter 110
Slovak National Hillclimb Team N-2000 RENAULT CLIO RS 2.66 5.73 2:57.57/131 4:27.23 2.86 6.00 3:04.46/127 4:39.05 9:06.28

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. MALÝ Jaromír 100
MJ Autosport N+3000 MITSUBISHI LANCER EVO X 2.27 4.72 2:23.18/158 3:34.85 2.05 4.43 2:32.33/154 3:48.50 7:23.35
2. SHKELZEN Lajci 103
Shkelzen L. N+3000 MITSUBISHI 2.10 4.54 2:24.32/156 3:36.09 2.02 4.42 2:31.35/157 3:47.26 7:23.35
3. VAVŘINEC Tomáš 101
CRC Czech National Team N+3000 MITSUBISHI LANCER EVO IX 1.88 4.14 2:20.74/162 3:32.20 1.93 4.21 2:35.22/160 3:52.00 7:24.20
4. SAJLEROVÁ Gabriela (FEM) 105
Liqui Moly Racing Team N+3000 MITSUBISHI LANCER EVO X 2.17 4.68 2:24.05/154 3:37.20 2.06 4.53 2:35.33/147 3:55.13 7:32.33
5. SAJLER Filip 104
Liqui Moly Racing Team N+3000 MITSUBISHI LANCER EVO X 1.99 4.47 2:23.78 3:35.87 1.98 4.56 2:34.69/151 3:58.13 7:34.00
6. FLOREK Peter 106
Slovak National Hillclimb Team N+3000 MITSUBISHI LANCER EVO IX 2.02 4.42 2:30.91/155 3:46.31 2.00 4.45 2:35.72/158 3:54.17 7:40.48

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. VOJÁČEK Lukáš 87
Ennoble Czech National Team A+3000 SUBARU IMPREZA STI WRX 1.99 4.44 2:26.39/155 3:41.75 2.07 4.56 2:34.28/151 3:53.27 7:35.02
2. TAUS Kerstin 90
Taus K. A+3000 SUBARU IMPREZA WRX STI 2.19 4.72 2:31.95/154 3:49.46 2.01 4.53 2:37.64/148 3:59.11 7:48.57

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. HERNÁDI László 86
AK Dubrovnik Racing S20+3000 MITSUBISHI LANCER EVO IX R4 2.04 4.46 2:29.01/153 3:46.22 2.06 4.59 2:39.65/137 4:02.98 7:49.20

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. ŠENKÝŘ Robert 112
Šenkýř Motorsport GT+3000 BMW Z4 GT3 2.71 5.18 2:12.79/179 3:18.24 2.53 5.14 2:26.28/170 3:38.88 6:57.12
2. MILOŇ Jan 113
Jantar Team s.r.o. GT+3000 BMW Z4 GT3 2.35 4.61 2:12.95 3:19.15 2.44 4.81 2:27.51/175 3:41.54 7:00.69
3. SCHMITTER FREY Philippe 115
Schmitter Frey P. GT+3000 LAMBORGHINI GALLARDO FL2 2.28 2:12.46/171 3:20.81 2.51 4.99 2:29.49/149 3:48.81 7:09.62
4. TESSITORE - 114
Tessitore GT+3000 PORSCHE 997 GT3 CUP 2.27 4.57 2:18.96 3:28.70 2.01 4.28 2:32.50/161 3:49.89 7:18.59
5. JERMAN Martin 116
Jerman Czech National Team GT+3000 LAMBORGHINI GALLARDO GT3 2.22 4.60 2:14.54 3:22.75 2.28 4.67 2:25.27/173 4:09.33 7:32.08
6. JAKUBIK Lubomír 117
Scuderia Praha GT+3000 FERRARI 458 2.19 4.48 2:20.11/172 3:29.61 2.30 4.84 2:42.08/156 4:02.64 7:32.25

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. VONDRÁK Martin 7
Auto Vondrak Czech National Team D/E2-SS-2000 TATUUS NT07 HONDA 2.03 4.19 2:06.80/181 3:09.63 2.06 4.32 2:22.83/178 3:31.43 6:41.06
2. WEBER Christophe 8
Ecurie des Ordons D/E2-SS-2000 DALLARA F302-04 2.08 4.22 2:05.62/183 3:09.70 2.14 4.34 2:22.71/175 3:33.80 6:43.50
3. STOLLNBERGER Andreas 10
Team Terschl Austria D/E2-SS-2000 DALLARA F302 2.05 4.26 2:10.98/174 3:15.49 2.30 4.69 2:23.08/172 3:33.86 6:49.35
4. TARMANN Josef 12
Tarmann J. D/E2-SS-2000 DALLARA MERCEDES F302 2.09 4.26 2:23.07 3:35.22 2.34 4.63 2:34.44 3:52.06 7:27.28
5. SUJA Denis 11
Slovak National Hillclimb Team D/E2-SS-2000 TATUUS FR2000 2.23 4.60 2:26.96 3:41.26 2.36 4.73 2:34.70/151 3:51.93 7:33.19

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. MERLI Christian 1
Merli Ch. D/E2-SS-3000 OSELLA FA30 1.99 3.89 1:51.38/220 2:45.30<TR 2.13 4.07 2:07.26/207 3:08.63 5:53.93
2. MACARIO Paride 2
Macario P. D/E2-SS-3000 OSELLA FA 30 2.16 4.17 1:55.37 2:50.49 2.20 4.22 2:07.44/208 3:07.70 5:58.19
3. BORMOLINI Fausto 4
Bormolini F. D/E2-SS-3000 REYNARD K02 2.14 4.28 1:58.29/204 2:55.59 2.25 4.53 2:23.32/172 3:44.61 6:40.20
4. NAPIONE Renzo 6
Napione R. D/E2-SS-3000 REYNARD K02 2.28 4.62 2:02.51/199 3:03.89 2.13 4.25 2:20.62/163 3:37.03 6:40.92
5. SZÁSZ László 5
Auto Klub Dubrovnik Racing D/E2-SS-3000 REYNARD-ZYTEK F3000 2.20 4.32 2:06.43/189 3:10.20 2.36 4.71 2:28.72/178 3:43.25 6:53.45
BENEŠ Miloš 3
GMS Czech National Team D/E2-SS-3000 OSELLA FA30 2.23 4.30 1:54.95/218 2:50.82 2.09 4.11 - DNF - - DNF -

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. CRESPI Stefano 16
Crespi S. CN-2000 OSELLA PA21 EVO 2.30 4.48 2:11.26/181 3:16.21 2.43 4.63 2:28.31/170 3:45.37 7:01.58
2. CAPUCCI Marco 15
Capucci M. CN-2000 OSELLA PA 21S 2.17 4.38 2:12.75 3:17.03 2.16 4.37 2:33.33/165 3:53.04 7:10.07
3. BOUVIER Christian 17
Bouvier Ch. CN-2000 WOLF GB08 1.98 4.19 2:20.99 3:32.58 2.18 4.55 2:35.36/140 3:58.04 7:30.62

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. BORMOLINI Andrea 14
Bormolini A. CN-3000 OSELLA PA20 2.16 4.34 2:07.96 3:10.78 2.36 4.80 2:33.04/155 3:49.44 7:00.22

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. JEŽEK Radim 52
Ježek R. E2-SH-1600 ŠKODA FELICIA 2.52 5.48 2:45.83/137 4:07.93 2.49 5.47 2:54.86/133 4:21.74 8:29.67

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. THEIMER Jiří 50
AMK Ecce Homo E2-SH-2000 PEUGEOT 306 MAXI 2.77 5.65 2:34.86 3:51.15 2.59 5.27 2:40.35/143 3:57.66 7:48.81
2. VAŠEK Jiří 51
AMK Ecce Homo E2-SH-2000 ŠKODA OCTAVIA 2.63 5.55 2:36.12 3:54.05 2.63 5.51 2:43.81/133 4:03.79 7:57.84

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. MICHL Dan 40
Michl Motorsport Czech National Team E2-SH-3000 LOTUS ELISE 2.25 4.38 2:05.28/196 3:06.69 2.29 4.43 2:13.70/195 3:17.72 6:24.41

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. VITVER Vladimír 39
SVC Group Czech National Team E2-SH+3000 AUDI WTTR- DTM 2.24 4.43 2:04.71 3:07.59 2.33 4.58 2:12.93/191 3:17.77 6:25.36
2. RYBNÍČEK Marek 41
Liqui Moly Racing Team E2-SH+3000 FORD FIESTA WRC 1.82 3.86 2:08.15 3:13.13 1.84 3.88 2:16.07/188 3:23.62 6:36.75
3. ULMAN Pavel 47
Ulman P. E2-SH+3000 BMW M3 E36 2.64 5.20 2:19.43 3:28.72 2.68 5.23 2:29.76/166 3:42.12 7:10.84
4. ZEMAN Martin 43
KRTZ Motorsport E2-SH+3000 MITSUBISHI LANCER EVO VIII 2.09 4.34 2:20.27 3:31.55 1.93 4.12 2:28.52/169 3:41.81 7:13.36
5. ERDELYI Tomas 38
Senkyr Motorsport E2-SH+3000 BMW M3 E92 GTR 2.71 5.35 2:20.22/179 3:28.76 2.84 5.52 2:39.09/164 3:56.21 7:24.97
6. HUBÁČEK Karel 48
Autoklub JV Sport Racing ACR E2-SH+3000 BMW M3 E92 GTR 2.64 5.17 2:24.78 3:38.18 2.64 5.18 2:33.51/158 3:50.67 7:28.85
7. KRAMPOTA Ivo 44
Krampota I. E2-SH+3000 BMW M3 E36 2.31 4.78 2:19.40/170 3:29.39 2.49 4.96 2:39.25/155 4:01.08 7:30.47

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. SVOBODA Milan 34
Automotoklub Pelhrimov ACR E2-SC-1600 BRC CM05 2.29 4.79 2:21.16/162 3:31.80 2.34 4.77 2:31.11/157 3:47.47 7:19.27

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. TRNKA Petr 27
Czech Defence Systems Czech National Team E2-SC-2000 LIGIER JS53 EVO2 2.08 4.36 2:08.89/180 3:11.69 2.26 4.65 2:19.46/173 3:29.07 6:40.76
2. BÉREŠ JR Jozef 33
Slovak National Hillclimb Team E2-SC-2000 TATUUS PY 012 1.99 4.19 2:09.16/177 3:13.54 2.03 4.20 2:17.50 3:28.49 6:42.03
3. SVOBODA Jiří 30
Nutrend Czech National Team E2-SC-2000 NORMA M20F 2.06 4.31 2:12.51/177 3:18.89 2.16 4.44 2:30.42/151 3:52.13 7:11.02
4. VONDRÁK Petr 26
Vondrak P. E2-SC-2000 OSELLA PA21 EVO 2.26 4.50 2:05.18 3:06.32 2.23 4.46 2:31.36/128 4:08.87 7:15.19
5. MEIXNER Richard 31
KV Motor Team s.r.o. E2-SC-2000 NORMA M20FC 2.35 4.70 2:17.16 3:25.37 2.44 4.92 2:49.58/135 4:29.36 7:54.73

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 4900m km/h Head1 20m 100m 4900m km/h Head2 RUN
1. FAGGIOLI Simone 18
Best Lap SSD E2-SC-3000 NORMA M20FC 1.98 3.83 1:50.51/220 2:43.37<TR 2.11 4.09 2:05.74/197 3:10.38 5:53.75
2. KOMÁREK David 21
Liqui Moly Racing Team E2-SC-3000 NORMA M20FC KOMVET EVO 2.17 4.19 1:57.22 2:57.45 2.17 4.21 2:14.49/182 3:26.24 6:23.69
3. JANÍK Václav 20
Nutrend Czech National Team E2-SC-3000 NORMA M20FC 2.03 3.91 1:57.09/205 2:54.84 3.93 2:18.06 3:30.20 6:25.04
4. PETIT Sebastien 19
Petit S. E2-SC-3000 NORMA M20 FC-Mugen 1.96 3.86 1:53.03/209 2:49.39 1.90 3.82 2:11.91/163 3:37.49 6:26.88
5. NEVĚŘIL Dušan 22
Speedmaster Racing Team s.r.o. E2-SC-3000 NORMA M20FC 2.25 4.32 1:59.13/209 2:57.59 2.29 4.50 2:18.50/166 3:36.04 6:33.63
6. MADRIAN Ferdinand 25
MSC Rottenegg E2-SC-3000 NORMA M20F 2.03 4.16 2:10.65 3:15.77 2.13 4.36 2:31.20/161 3:51.79 7:07.56