On-line results

40. EcceHomo 2021, Šternberk (CZ), 30.05.2021 - Competition - Head 2
 
Overall    Class    Groups    Categs    Start list    Practice
 
Lady Trophy    Junior Trophy   
 
 
Group results
 

Group 1

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. MICHL Dan 30
Michl ACCR Team Group 1 Lotus Elise 1.72 4.23 2:07.18/207 3:10.60 1.72 4.23 2:06.05/207 3:08.93 6:19.53
2. BRATSCHI Ronnie 29
Eventseelisberg Group 1 Mitsubishi Evo VII RS 1.52 4.03 2:08.20/214 3:12.33 1.59 4.04 2:16.70/212 3:21.51 6:33.84
3. SCHAGERL Karl 31
MSC Muehlbach am Hochkönig Group 1 VW Golf Rallye TFSI-R 1.58 4.13 2:10.38/178 3:17.23 1.58 4.06 2:15.97/158 3:32.39 6:49.62

Group 2

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. "DUBAI" 34
Berg Monster Team Group 2 Mitsubishi Lancer Evo Berg Monster 1.53 4.03 2:10.38/206 3:15.97 1.60 4.07 2:08.75/211 3:14.32 6:30.29
2. MILOŇ Jan 35
Jantar Team Group 2 Škoda Fabia R5 1.48 3.96 2:15.01/178 3:25.66 1.46 4.02 2:13.68/179 3:24.71 6:50.37
3. GLINZNER Gerald 39
Glinzner Motorsport Group 2 Porsche GT3 Cup 1.93 4.82 2:22.67/181 3:36.03 1.86 4.76 2:21.96/177 3:34.42 7:10.45

Group 3

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. MIGLIUOLO Antonino 41
Antonino Migliuolo Group 3 Mitsubishi Lancer Evo IX 1.95 4.80 2:16.98/182 3:28.61 1.55 4.29 2:16.57/185 3:27.65 6:56.26
2. HARTL Roland 44
Roland Hartl Group 3 Mitsubishi Lancer Evo VI 1.50 4.24 2:22.25/170 3:35.90 1.53 4.26 2:20.91/170 3:33.30 7:09.20
3. VAVŘINEC Tomáš 40
ACCR Czech CRC Team Group 3 Mitsubishi Lancer Evo IX RS 1.64 4.45 2:24.47/174 3:38.25 1.55 4.41 2:24.32/161 3:39.03 7:17.28
4. VOJÁČEK Lukáš 51
ACCR Czech Ennoble Team Group 3 Subaru Impreza WRX STI 1.71 4.73 2:31.03/166 3:44.35 1.64 4.90 2:32.16/162 3:47.35 7:31.70

Group 4

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. OŠMERA Jiří 48
Jiří Ošmera Group 4 VW Scirocco 2.19 5.74 2:29.63/162 3:47.23 2.14 5.73 2:27.85/165 3:41.99 7:29.22
2. AMBRUZ Peter 49
Ambruz Racing Group 4 Mitsubishi Lancer Evo IX 1.54 4.44 2:22.80/173 3:35.77 3.05 8.71 2:43.71/171 3:58.82 7:34.59
3. JURISIC Matija 47
Matija Jurisic Group 4 Škoda Fabia S2000 1.69 4.80 2:26.75/162 3:39.23 1.76 4.87 2:36.89/155 3:55.46 7:34.69

Group 5

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. PREK Aleš 54
Športni Klub Vrhnika Group 5 HONDA CIVIC TYPE R 2.02 5.47 2:33.05/156 3:49.21 2.09 5.53 2:32.56/158 3:48.30 7:37.51
2. ČAMBÁLIK Bohumír 58
Strong Racing Team Group 5 HONDA CIVIC TYPE-R EP3 1.94 5.25 2:34.64/158 3:51.63 1.90 5.27 2:32.33/158 3:48.29 7:39.92
3. PLUHAŘ Jindřich 56
AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK Group 5 Nissan Sunny 2.0 GTI 2.16 5.75 2:33.95/163 3:51.63 2.03 5.48 2:33.68/160 3:51.59 7:43.22
4. KACVINSKY Peter 61
Ambruz Racing Group 5 RENAULT CLIO RS 2.24 5.83 2:45.93/147 4:09.18 2.38 6.02 2:45.70/146 4:07.65 8:16.83

D/E2-SS

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. MERLI Christian 1
Christian Merli D/E2-SS-3000 Osella FA 30 Zytek LRM 1.61 4.03 1:48.97/233 2:41.56 1.67 4.09 1:47.80/238 2:39.88<TR 5:21.44
2. BENEŠ Miloš 5
GMS Racing Team D/E2-SS-3000 Osella FA 30 1.76 4.20 1:53.79/228 2:48.40 1.70 4.10 1:51.39/228 2:45.66 5:34.06
3. DEGASPERI Diego 3
Diego Degasperi D/E2-SS-3000 Osella FA 30 Zytek 1.85 4.33 1:54.08/228 2:50.48 1.97 4.46 1:52.49/223 2:46.94 5:37.42
4. PETIT Sebastien 16
Sebastien Petit D/E2-SS-3000 Nova NP01-2 1.63 4.06 1:54.92/206 2:52.49 1:54.74/209 2:51.87 5:44.36
5. BORMOLINI Fausto 2
Fausto Bormolini D/E2-SS-3000 Reynard 2Kl 1.67 4.05 1:55.96/216 2:53.02 1.65 4.13 1:54.56/222 3:02.32 5:55.34
6. VONDRÁK Martin 12
Martin Vondrák D/E2-SS-2000 Tatuus Formula Masters 1.68 4.33 2:05.64/193 3:06.96 1.64 4.26 2:04.36/193 3:05.26 6:12.22
7. JANÍK Václav 7
Nutrend Accr Czech Team D/E2-SS-3000 Lola B03/51 1.87 4.48 2:04.38/194 3:07.08 1.79 4.36 2:03.41/191 3:05.15 6:12.23
8. NAPIONE Renzo 4
Renzo Napione D/E2-SS-3000 Reynard K02 1.81 4.30 2:04.95/200 3:09.26 1.70 4.17 2:03.47/204 3:07.32 6:16.58
9. WALDY JR Hermann 11
MSC Rottenegg D/E2-SS-2000 Formel Tatuus Master 1.83 4.43 2:10.91/191 3:17.86 1.77 4.40 2:08.51/194 3:14.35 6:32.21
10. SVOBODA Jiří 8
Nutrend - Jantar Team D/E2-SS-3000 Lola B02/50 2.24 5.70 2:18.13/184 3:26.98 1.92 4.55 2:11.64/188 3:17.67 6:44.65

CN/E2-SC

Rank Driver # Nation Team Class Car 20m 100m 5200m km/h Heat1 20m 100m 5200m km/h Heat2 RUN
1. FAGGIOLI Simone 14
Best Lap SSD CN/E2-SC-3000 Norma Bardahl M20 FC 1.59 3.86 1:49.39/231 2:41.61 1:47.98/231 2:40.30 5:21.91
2. TRNKA Petr 15
ACCR Czech Trnka Racing Team CN/E2-SC-3000 NORMA M 20 FC Mugen 1.70 4.10 1:52.22/223 2:46.60 1:51.95/222 2:45.94 5:32.54
3. VÍTEK Petr 17
Climart Racing Team CN/E2-SC-3000 Osella PA 30 1.88 4.67 2:03.97/214 3:01.34 1.86 2:00.98/212 2:59.85 6:01.19
4. MADRIAN Ferdinand 18
Ambruz Racing CN/E2-SC-3000 Norma M20 FC 1.85 4.46 2:09.81/172 3:16.96 1.81 4.40 2:06.54/177 3:13.28 6:30.24
5. MLEJNEK Aleš 22
Aleš Mlejnek CN/E2-SC-2000 Norma M 20 1.70 4.55 2:16.61/172 3:23.41 1.74 4.59 2:18.11/171 3:25.11 6:48.52
6. DĚDEK David 21
Nutrend Accr Czech Team CN/E2-SC-2000 Norma M 20 FC 1.60 4.25 2:29.99/181 3:37.12 1.71 4.43 2:12.49/187 3:17.01 6:54.13
7. FRANK Alexander 20
MSC Rottenegg CN/E2-SC-2000 PRC FPR 1.95 4.87 2:24.83/174 3:38.00 1.88 4.88 2:22.81/168 3:34.35 7:12.35