On-line results

FIA Hill Climb Masters 2016, Šternberk (CZ), 09.10.2016 - Competition - Run 3
 
Overall    Class    Groups    Start list    Practice
 
 
 
Start List
 
Driver # Nation Team Class Car Approx. start time
1. JURENA Peter 122
Slovak National Hillclimb Team N MITSUBISHI LANCER EVO IX
2. VAVRINEC Tomas 123
Vavrinec T. N MITSUBISHI LANCER EVO IX
3. POVAZAN Peter 126
Slovak National Hillclimb Team N MITSUBISHI LANCER EVO IX
4. ARGIRIOU George 127
Argiriou G. N MITSUBISHI LANCER EVO IX
5. SZENE Raul 128
BSSR Automotorsport Timisoara N MITSUBISHI LANCER EVO IX
6. SAJLER Filip 129
Liqui Moly Racing Team N MITSUBISHI LANCER EVO X
7. SAJLEROVA Gabriela (FEM) 130
Liqui Moly Racing Team N MITSUBISHI LANCER EVO X
8. CAT Pascal 132
Cat P. N RENAULT MEGANE RS
9. MAYER Chris-Andre 133
Mayer C.-A. N HONDA CIVIC Type-R
10. COSSU Tonino 134
Team Autoservice Sport N HONDA CIVIC Type-R
11. WRONA Marcin (U25) 136
Wrona M. N HONDA CIVIC Type-R
12. KACVINSKY Peter 138
Slovak National Hillclimb Team N RENAULT CLIO RS
13. MONTALTO Silvio 139
Montalto S. N PEUGEOT 106 Rallye
14. MALY Jaromir 110
E.A. Czech National Team A MITSUBISHI LANCER EVO VIII
15. SCHWEIGER Christian 111
Schweiger C. A MITSUBISHI LANCER EVO VIII
16. VOJACEK Lukas 112
Ennoble Czech National Team A MITSUBISHI LANCER EVO VIII
17. ONDREJ Tomas 113
XIQIO Racing A SKODA FABIA WRC
18. BELTRAMI Massimo 115
DMAX Swiss A CITROEN C4 WRC
19. PAVLU Dominik (U25) 117
MJ Autosport A RENAULT CLIO 3 SPORT
20. PLAGOS Ioannis 118
Hellenic Police A HONDA CIVIC Type-R
21. BECKER Sandra (FEM) 119
High Speed Racing Club A ALFA ROMEO 147
22. KMINEK Zdenek 120
MJ Autosport A REANAULT CLIO 3 SPORT
23. CAMBALIK Bohumir 121
Slovak National Hillclimb Team A HONDA CIVIC Type-R
24. NEFF Frederic 70
All-In Racing Team GT PORSCHE 996 Cup
25. BODSON Yanick 101
Belgian Hillclimb Team GT PORSCHE 997 GT3 Cup
26. WERVER Nicolas 102
Werver N. GT PORSCHE 997 CUP S
27. PERUGGINI Lucio 103
Peruggini L. GT FERRARI 458 Italia GT3
28. SCHMITTER FREY Philippe 104
Schmitter P. GT LAMBORGHINI GALLARDO FL2 GT3
29. TESSITORE - 105
Tessitore GT PORSCHE 997 GT3 CUP
30. JERMAN Martin 107
Jerman Czech National Team GT LAMBORGHINI GALLARDO FL2 GT3
31. DE SUTTER Jean 109
Belgian Hillclimb Team GT LOTUS EXIGE GT3
32. MERLI Christian 2
Merli C. D/E2-SS-3000 OSELLA FA30 Evo-Fortech
33. MACARIO Paride 3
Macario P. D/E2-SS-3000 OSELLA FA30-Zytek
34. BENES Milos 4
GMS Czech National Team D/E2-SS-3000 OSELLA FA30-Zytek
35. BORMOLINI Fausto 9
Bormolini F. D/E2-SS-3000 REYNARD K02-Mugen
36. STEC Robert 12
Stec R. D/E2-SS-3000 LOLA B02/50-Zytek
37. NAPIONE Renzo 17
Napione R. D/E2-SS-3000 REYNARD K02-Cosworth
38. BERES Jozef Jun. 18
Slovak National Hillclimb Team D/E2-SS-3000 TATUUS-RENAULT 2000
39. VONDRAK Martin 25
Auto Vondrak Czech National Team D/E2-SS-3000 TATUUS NT07-Honda
40. DVORAK Pavel 28
Dvorak P. D/E2-SS-3000 MARTINI F2-BMW
41. BRAQUET Roland 29
Braquet R. D/E2-SS-3000 DALLARA F308/11-VW
42. BOEMER Didier 30
Belgian Hillclimb Team D/E2-SS-3000 DALLARA F394-Opel
43. STEC Irena (FEM) 31
Stec I. D/E2-SS-3000 GLORIA C8-Yamaha
44. BORMOLINI Andrea (U25) 23
Bormolini A. CN+3000 OSELLA PA21 Evo-Honda
45. CAPUCCI Marco 24
Capucci M. CN+3000 OSELLA PA21 S-Honda
46. VITVER Vladimir 32
SVC Czech National Team E2-SH-6500 AUDI TT-R DTM V8
47. MICHL Dan 33
Michl Czech National Team E2-SH-6500 LOTUS EVORA V8
48. RYBNICEK Marek 34
Liqui Moly Racing Team E2-SH-6500 FORD FIESTA Evo 4WD
49. GIULIANI Fulvio 35
Giuliani F. E2-SH-6500 LANCIA DELTA Evo
50. ANDRONIC Paul Mario 36
ACS Autotechnica E2-SH-6500 MITSUBISHI LANCER Evo V
51. LOS Jiri 37
Los Czech National Team E2-SH-6500 MITSUBISHI LANCER EVO IX
52. DONDI Manuel 38
Dondi M. E2-SH-6500 FIAT X1/9-Alfa
53. RADUT Lucian 40
Radut L. E2-SH-6500 MITSUBISHI LANCER EVO VIII
54. KOTEK Pavel 42
AMK Ecce Homo Sternberk E2-SH-6500 BMW M3
55. SCHWAN Roman 43
Schwan R. E2-SH-6500 LOTUS EVORA VW
56. FAGGIOLI Simone 1
Best Lap E2-SC-3000 NORMA M20FC - Zytek
57. JANIK Vaclav 5
Nutrend Czech National Team E2-SC-3000 NORMA M20FC-Mitsubishi
58. KOMAREK David 6
Liqui Moly Racing Team E2-SC-3000 NORMA M20FC Evo-Mitsubishi
59. PETIT Sebastien 7
Petit S. E2-SC-3000 NORMA M20FC-Mugen
60. NEVERIL Dusan 11
Speedmaster Racing Team s.r.o. E2-SC-3000 NORMA M20FC-Zytek
61. SPALEK Jiri 14
Liqui Moly Racing Team E2-SC-3000 NORMA M20FC Evo-Mitsubishi
62. VONDRAK Petr 15
Vondrak P. E2-SC-3000 OSELLA PA21-Honda
63. MADRIAN Ferdinand 16
MSC Rottenegg E2-SC-3000 NORMA M20F-NME
64. BOUDUBAN Fabien 19
Ecurie Des Ordons E2-SC-3000 NORMA M20FC-Honda
65. TRNKA Petr (U25) 20
Nutrend Czech National Team E2-SC-3000 NORMA M20FC-Honda
66. HUBERT Martine (FEM) 21
Hubert M. E2-SC-3000 NORMA M20F-BMW
67. VITEK Petr 22
Engiennering Czech National Team E2-SC-3000 OSELLA PA30-Zytek
68. SVOBODA Jiri 26
Nutrend Czech National Team E2-SC-3000 NORMA M20FC-Honda
69. BORYCKI Damian 27
Borycki D. E2-SC-3000 RADICAL SR3-Suzuki
70. SCHAGERL Karl 59
Schagerl K. E1-6500 VW GOLF RALLYE TFSI-R
71. PAILER Felix 60
Pailer F. E1-6500 LANCIA DELTA INTEGRALE
72. DROTAR Igor 61
Slovak National Hillclimb Team E1-6500 SKODA FABIA
73. SCHNELLMANN Roger 62
RCU E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO8 J-Spec
74. KAMENOV Lyuben 63
Kamenov L. E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO VIII
75. NUSSLI Romeo 66
Automobil Club Schweiz E1-6500 FORD ESCORT COSWORTH
76. MILON Jan 67
Jantar Team sro E1-6500 SKODA FABIA WRC
77. LIORIS Panagiotis 68
Lioris P. E1-6500 FORD ESCORT WRC
78. ZEMAN Martin 69
KRTZ E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO VIII
79. SCHILLING Nico 72
Schilling N. E1-6500 SUBARU IMPREZA WRX STi
80. VALENTINY Charles 73
Valentiny C. E1-6500 SUBARU IMPREZA WRX STi
81. FLOREK Peter 74
Slovak National Hillclimb Team E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO IX
82. MARCHIONE Canio 78
Marchione C. E1-6500 VW SCIROCCO
83. PISANO Egidio 79
Scuderia Vesuvio E1-6500 VW GOLF 1 Minichberger
84. AMBRUZ Peter 81
Slovak National Hillclimb Team E1-6500 VAUXHALL VECTRA ST
85. MANOLOV Hristo 82
Manolov H. E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO VIII
86. KEHAGIAS George 83
Kehagias G. E1-6500 FORD SIERRA COSWORTH RS500
87. BOTEZ Vasile Sorin 84
BSSR Automotorsport E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO VI
88. GRUNDOVÁ Nela (FEM/U25) 85
KV Motor Team s.r.o. E1-6500 MITSUBISHI LANCER EVO VIII
89. TELIYSKI Yulian 86
Teliyski Y. E1-6500 MITSUBISHI LANCER
90. VORGIAS Spiros 87
Vorgias S. E1-6500 PEUGEOT 106 S16 Rallye
91. ARAGONA Giuseppe 88
Aragona G. E1-6500 PEUGEOT 106 Rallye
92. FRANTZ Cyrille 54
Frantz C. SC NORMA M20FC-BMW
93. STARCK Correntin (U25) 57
Belgian Hillclimb Team SC NORMA M20FC-Honda
94. MORAN Scott 50
Moran S. SS GOULD GR61X-NME
95. HALL Will 51
Hall W. SS FORCE WH-XTEC-AER
96. WILLIS Trevor 52
Willis T. SS OMS 28-RPE
97. MENZIES Wallace 53
Menzies W. SS GOULD GR55B-NME
98. UREN Dave 55
Uren D. SS FORCE PC-SUZUKI
99. WARWICK Darren 56
Warwick D. SS DALLARA F399-Opel
100. WARBURTON David (U25) 71
Warburton D. TC/GT CATERHAM 7-Ford
101. DUPONT Sebastien 75
Dupont S. TC/GT SEAT LEON SUPERCOPA Mk2
102. DUBOIS Anthony 76
Dubois A. TC/GT SCORA MAXI-Renault
103. STEINER Christian 77
ACS Schweiz TC/GT PORSCHE 911 Turbo
104. SATCHELL Colin 80
Satchell C. TC/GT PEUGEOT 205
105. SCHULTE Manfred 89
Schulte M. TC/GT CITROEN AX 1.6 16V
106. LJUBIJANCIK Salih 91
AMK Extra Sport TC/GT HONDA CIVIC R
107. MADRIAN Joanna (FEM) 92
Madrian J. TC/GT KTM CROSSBOW
108. OSTERMANN Thomas 93
Motor Sport Club Konz e.v. TC/GT BMW E30 Hartge
109. MCKINLEY Deirdre (FEM) 94
McKinley D. TC/GT VAUXHALL NOVA-Suzuki
110. STOEV Stefan 95
National team of Bulgaria TC/GT HONDA CIVIC
111. DE SAEDELEER Bart 97
Belgian Hillclimb Team TC/GT FIAT 500 VRC-Suzuki